Framtida kontroll av utbytbar utrustning för TSA

jun 3, 2026

Trafikverket har inlett ett viktigt arbete kring framtida kontroll av utbytbar utrustning som används tillsammans med tunga spårgående arbetsredskap, TSA.

Bakgrunden är att utbytbar utrustning i många fall påverkar maskinens funktion, stabilitet och riskbild. Det kan till exempel handla om utrustning som ändrar maskinens användningsområde, påverkar lyftkapacitet eller skapar nya risker vid arbete nära trafikerat spår.

Vid ett branschmöte den 27 maj 2026 presenterade Trafikverket sitt pågående arbete och bjöd in representanter från branschen till dialog. Under mötet behandlades bland annat frågor om CE-märkning, bruksanvisningar, kompatibilitet mellan grundmaskin och utbytbar utrustning, besiktning, utbildning och riskförståelse.

En viktig del i arbetet är att skapa bättre förutsättningar för att rätt utrustning används på rätt sätt, i rätt kombination med TSA och med korrekt dokumentation. Trafikverket lyfter också behovet av att branschen får tid att anpassa sig inför en mer systematisk kontroll.

För NRSA:s medlemmar är frågan särskilt viktig, eftersom den berör både maskinägare, entreprenörer, tillverkare, utbildare och funktioner som arbetar med planering och genomförande av arbeten i spårmiljö.

PowerPoint-presentationen från mötet finns nu tillgänglig för inloggade medlemmar.

Klicka på” Intranät”
Logga in med ditt användarnamn och lösenord
Klicka på ”Medlemsinformation”
Klicka på filen: ”260527 branschmöte FSJ tillverkare”

NRSA följer arbetet vidare och kommer att fortsätta bevaka utvecklingen tillsammans med våra medlemmar.